„Усещаш, че ти се доспива…“. Това изречение, използвано в сценичната хипноза е виновно за лошата слава на хипнозата.
Във филмови и телевизионни продукции хипнотизмът се обяснява като „магия“. Вероятно сте виждали как зрител доброволец се взира в махало или джобен часовник и след минути се превръща в зомби, което е силно поддатливо на внушения и изпълнява всичко, което хипнотизаторът му каже.
Ако сте виждали това преди, вероятно сте си задавали въпроса какво всъщност представлява хипнозата? И дали тя е полезна техника за себеосъвършенстване или поведенческа промяна.
Истината е, че идеята за сценичната хипноза е относително нова. Учени и медицински професионалисти са изследвали въпроса за хипнозата в продължение на стотици години.
Внушението е използвано с лечебна цел още от 4 век пр. Хр. Доказателства за това откриваме при шумерите, а персийският лекар и философ Авицена документира хипнотичното състояние през 1027г.
Всъщност хипнозата е една от най-старите форми на западната психология.
Днес съществуват огромен брой научни доказателства за лечебния ефект на хипнозата.
Какво всъщност представлява тя?
Най-просто казано, хипнозата е техника, при която човек следва указанията на терапевта, за да достигне едно задълбочено ниво на концентрация и релаксация, наречено хипнотично състояние. Всъщност всеки един от нас ежедневно попада в такова състояние, когато мечтае, шофира по монотонен път или когато се „отнесе“ и загуби представа за време.
В хипноза човек остава в съзнание и има контрол над всичко случващо се. Благодарение на това състояние на приятна отпуснатост имаме пряк достъп до подсъзнанието-онази толкова дълбинна скрита наша същност, отговорна до голяма степен за поведението, мислите и действията ни в ежедневния живот.
По време на хипноза човек е силно податлив на внушения и поради тази причина тази техниката е толкова мощна.
Нашето подсъзнание буквално ни контролира. Около 95% от мислите ни са генерирани от подсъзнанието ни. Това е причината да имаме нежелано поведение. Много от нашите страхове, навици, импулси, съмнения се намират в подсъзнанието. Хипнотерапията търси и преформулира тези мисли.
Много от нас имат лоши навици, страхове, фобии, автоматични подсъзнателни мисли, които ни пречат да живеем в хармония и спокойствие. Пушачите, например, изпитват зависимост, която ги кара да запалват цигара. Но посредством хипноза можем да препограмираме този подсъзнателен стремеж и да „изтрием“ нуждата от никотин. Същото важи и за другите видове зависимости-алкохол, наркотици, хазарт.
Посредством хипноза се постигат изключително добри резултати при депресия, тревожност, хранителни разстройства, заекване, нощни напикавания при деца. Има програми за здравословно отслабване, повишаване на самооценката, забременяване и леко естествено раждане.
Кой може да влезе в хипноза?
Учените от Харвард и Оксфорд са открили дял в мозъка, известен като хипнотичния дял, който се активира само в състояние на транс. Всички ние можем да влезем в хиноза, но това няма как да стане без нашето знание и съгласие. Хората, които са по-податливи на хипноза имат няколко общи черти:
-лесно биват погълнати от ежедневни задачи
-мечтаят често
-емпати (съпреживяващи чуждите чувства и емоции като свои)
-отворени към научаване на нови умения
Какво се случва с мозъка ни по време на хипноза?
Съществуват множество теории за ефективността на хипнозата. Една от тях е, че по време на хипноза се заобикаля съзнателната част от мозъка и се работи директно с подсъзнанието. Скорошни изследвания на мозъка потвърждават тази теория и доказват, че тези части от него, които са отговорни за критичното мислене показват намалена активност по време на хипноза.
Д-р Дейвид Шпигел-председател на департамента по психиатрия и поведенчески науки в Станфорд изучава мозъчната активност при хора в хипноза и установява, че хипнотичният транс намалява тревожността и стреса, помага на съзнанието да контролира по-добре тялото и ни прави много по-малко критични и по-внушаеми.
Доказано е, че по време на хипноза се изграждат нови невронни връзки, тоест буквално научаваме мозъка на нещо ново-да не се страхува, да не пуши, да е здрав и т.н.
Колко сесии са необходими?
Хипнотерапията е кратковременна терапия. В литературата се посочва, че са необходими между 10 и 20 сеанса, за да се постигне максимален ефект и траен резултат. Разбира се, всичко е индивидуално, в зависимост от терапевтичната заявка. Понякога е възможно дори с една сесия да се постигне търсеният ефект, но с оглед на устойчивост се препоръчва пълен курс.
Коя съм аз?
Казвам се Кристиана Стефанова и съм магистър по психология. Завършила съм основния курс по хипноза към Българската асоциация по хипноза и хипнотерапия (БАХХ), акредитирана от Европейската асоциация по хиноза, предстои ми да се сертифицирам като хипнотерапевт. Имам завършено обучение по американската програма за пренатална и родилна хипноза „Hypnobabies”. Работя с хора, изправени пред различни житейски предизвикателства и им помагам да препрограмират съзнанието си по един нежен и същевременно мощен начин, посредством хипноза и медитации, да се потопят в дебрите на подсъзнанието си и да отворят своята «Фабрика за щастие», откъдето да черпят неограничени ресурси от здраве, удовлетворение и любов.
Запиши своя час за консултация още днес! Очаквам те!
Кристиана Стефанова