Философи, теолози, психолози и дори икономисти полагат усилия да дефинират щастието. От 1990г. съществува отделен дял от психологията, наречен позитивна психология, посветен на темата.
Щастието е не само положително настроение, то е състояние на благоразположение, което придава на живота смисъл и дълбочина.
Да се чувстваш щастлив има и своите биологични последици. Щастието спомага за доброто ви физическо състояние, а позитивните чувства и емоции подобряват работата на сърдечно-съдовата система, имунната система, имат положително влияние върху кървното налягане и куп други благоприятни за здравето ефекти. Щастието има отношение към продължителността и качеството на живота.
Да бъдем щастливи! Но как?
Постигането на щастие е глобален стремеж. Учените установяват, че във всяко едно кътче на планетата ни, щастието е предпочитано пред други лични постижения като финансово благополучие и материални придобивки.
Изследователи на щастието установяват, че то често включва значителен период на дискомфорт. Явно това е необходимо, за да познаваме и двата полюса. Генетична предопределеност, житейски обстоятелства, постижения, семейно положение, социални взаимоотношения – всичко това оказва влияние на това колко сме щастливи. Научни проучвания доказват, че щастието е под наш контрол.
Да си доставяме малки удоволствия, да поемаме предизивикателства, да си поставяме цели, да откриваме смисъл и начин в това да правим другите щастливи. И тук е разковничето – преследването на щастието е ключът към него.
От колко пари имаме нужда, за да сме щастливи?
Дори най-утопичната съвременна теория не отрича, че щастието зависи от парите. Но само до определена степен – да задоволи базовите ни потребности от подслон, дрехи и храна. С пари можем да си купим щастие, но за целта не ни е необходим един милион. В различните точки по света финансовото щастие има различни стойности.
Отличителните знаци на щастливите хора
Щастливият човек не е този, който е презадоволен от материални придобивки и живее луксозен живот. Щастливецът се радва на малките удоволствия – да се разходи сред природата, да седне под сянката на дърво, да се наслади на чаша ароматен чай. Ето какви са характеристиките на щастливия човек:
- Няма нереалистично високи очаквания
- Не таи злоба и обида
- Отворен е към новото
- Смирен и търпелив
- Не се фиксира в неприятностите
- Не се тревожи за вчера и утре
- Живее тук и сега
- Грижи се за себе си
- Усмихва се и се смее от сърце
- Движи се по течението, не се съпротивлява на случващото се
- Не играе игри
- Състрадателен е
- Дава и получава с лекота
- Не е насилник или жертва
- Винаги е благодарен
- Изгражда здравословни взаимоотношения
- Има цел
- Радва се на чуждото щастие
- Получава и дава подкрепа
Ако темата за щастието е интересна за теб, заповядай на събитието ни „Фабрика за щастлив живот“ с Маги Ангелова на 28.01.2020г. от 19ч. на бул. Арсеналски 5, ет. 3 (PhotoPavilion Studio). Местата са ограничени, запази своето на info@happinessfactory.bg или на страницата на „Фабрика за щастие“ във Фейсбук.
Ако мислиш, че статията е полезна, сподели я, за да достигне до повече хора.
Източник: psychologytoday.com