
Щастието е Светия граал на психичното здраве. Всички ние искаме да се събуждаме и да се чувстваме вдъхновени, да преминаваме през дневните предизвикателства по позитивен начин и да заспиваме с лекота, на топло масто, където се чувстваме обичани и изпълнени с хармония.
За съжаление в живота има върхове и спадове. Някои дни са щастливи, а в други целта ни е само да се защитим и да намалим щетите от бурята.
Животът днес е доста динамичен и много хора губят усещането си за баланс. Важно е да разберем, обаче, че всичко това е в реда на нещата. Щастието има различен „вкус“ и форма. Понякога да излезеш извън зоната си психически комфорт означава да откриеш нов вкус на щастието и нуждите си и да преоткриеш по нов начин себе си.
Ето три стратегии, основани на проучвания, които могат да ти помогнат да откриеш щастието, когато гласчето отвътре ти казва, че е необходимо да направиш промяна.
1. Премини на „пасивно щастие“
Да бъдеш щастлив може да означава различни неща. Понякога може да е смехът, любовта, движението, страстта. В други слуачи е по-скоро балансът, тишината, спокойствието.
Не пренебрегвай тези „пасивни“ моменти на щастие, защото те могат да tи помогнат да запълни[ празнината между моментите на униние и удоволствените преживявания.
„Пасивното“ щастие е допълнение към активното. И двете състояния са преходни, така че, когато едното „избледнее“, постарай се да извика[ другото.
Ето как се подхранва пасивното щастие:
- Фокусирай се в настоящия момент. Дишай бавно и дълбоко. Медитирай. Визуализирай щастливи моменти и си припомни как и къде се усеща щастието. Бъди съзнателен за това, което се случва в тялото и душата ти. Какво усещаш? Какво чувстваш? Какво би могло да ти помогне да се почувстваш отново добре?
- Бъди благодарен. Отделяй време в ежедневието си да си припомниш важните неща. Благодари за това, което имаш. Благодари на тялото си, че е здраво. Прекарвай време сред природата. Покажи на околните колко ги цениш и бъди благодарен, когато получаваш подкрепа.
- Прощавай. Пусни миналото. Недей да таиш негодувание или злоба. Скорошно проучване доказва, че прошката като антипод на отмъщението, помага на хората да бъдат милосърдни и подсилва чувството за принадлежност. Ако изпитваш затруднение да простиш на някого, който те е наранил, запитай се какви са съпротивите ти, свързани с прошката и осъзнай как да останеш в състоянието на обида се отразява на емоционалното ти състояние.
Да простиш не означава, че си слаб и признаваш господството на другия в живота си, а че си силен и искаш да освободиш от оковите нараненото си вътрешно дете.
2. Намери активност, която да те увлича и да ангажира вниманието ти. Състоянията, в които имаш чувството, че времето е спряло, които те карат да разпускаш, могат да ти помогнат да излезеш от унинието. Някои хора обичат физически натоварвания, каране на колело, тенис или аеробика. Други предпочитат да рисуват, плетат, решават кръстословици или да редят пъзел. Някои хора се увличат, когато са ангажирани в решаване на задачи, които са предизвикателство за тях.
3. Използвай ресурсите, уменията си, силите и времето си за някаква висша кауза, да се потопиш в чувството за пълноценност, което идва, когато помагаме на хора в нужда.
Понякога тези задачи изискват усилен труд и лишения. Въпреки това, когато вложиш енергията си за позитивна промяна в света, чувството, че си подал ръка на нуждаещ се и усилията ти не са напразни, може да ти помогне да се почистваш истински пълноценен.
Отделяй време за почивка, достатъчното количество сън балансира тялото и ума. Пий вода, яж свежи храни. Стой на слънце. Слушай музика. Смей се. Малките промени в ежедневната рутина водят до повишаване на качеството на живот. Мечтай смело и вярвай, че най-доброто предстои.
Ако имаш нужда от психологична подкрепа, не се колебай да се свържеш с мен, с радост ще помогна.
Ако статията е била полезна за теб, сподели я с приятел, който има нужда да я прочете!
снимка Canva
източник Psychology today