Ваканцията, особено лятната, свързана с море, плаж, слънце, почивка и насладата от il dolce far niente (сладкото нищоправене) често е издигната на пиедестал. Работим цяла година, за да разпуснем седмица или две. За много семейства лятната отпуска е единственото време извън дома, в което фокусът е почивка и време заедно.
Чисто психологически имаме нужда от тази смяна на обкръжаващата ни действителност, за да презаредим. Имаме необходимост да се освободим от битовите задължения, които неизменно ни преследват у дома. Нужно е да излезем извън работните си ангажименти, за да заредим емоционалния си резервоар. Имаме нужда „да се видим“ с партньора си – нещо, за което често не остава време покрай забързания ежедневен живот.
Как, обаче, да (не) провалим семейната почивка?
На първо място идва планирането. В актьорските среди има едно правило (на 5-те „П“), което гласи: „Предаварителната подготовка предотвратява провала на представлението“. И ние така е добре да бъдем подготвени за това, което искаме да имаме като почивка.
Препоръчително е планирането да започне достатъчно рано, за да не сме принудени да правим избор в последния момент, когато и възможностите са по-ограничени, и да се действа достатъчно отговорно след свикване на обсъждане от семейния съвет.
Тук идва правилото на демокрацията, което се надявам да е на почит във всеки дом, а именно възможността всеки да направи предложение за мечтаната (и възможна за реализация) семейна почивка.
Добре е партньорите да умеят да комуникират нуждите и потребностите си, защото ако единият мечтае за ваканция на палатка на див плаж, а другият – за all inclusive в Турция, имаме сериозен проблем и е много вероятно почивката да се превърне в кошмар. Водим се от правилото на компромиса и баланса, така че да се постигне максимална удовлетвореност.
Прекрасна възможност е да включите и децата, като им дадете възможност те да споделят къде и как биха искали да прекарат ваканцията.
След набиране на предложенията, идва гласуването, при което е добре да се вземат предвид всички условия, включително финансовите и времеви такива, за да не се окажат тези параметри подводния камък, в който ще се сблъска семейният кораб.
Обикновено през лятото имаме тенденцията да слагаме (розови) очила, но колкото по-реалистични са очакванията ни, толкова повече фокусът ще бъде върху релакс и презареждане.
Добре е, ако смейството има възможност, да се помисли за възможността за една „ергенска“ почивка и за една с децата. Понякога при по-малки деца, които изискват време и грижа, почивката на родителите не е напълно възможна. Помислете за вариант да се комбинирате с друго семейство или пък баби и дядовци, които да се включат като помощно колело.
Останете насаме.
Независимо какъв тип ваканция изберете, отделете време един за друг. Вижте се. Чуйте се. В ежедневието времето, което имаме един за друг, в повечето случаи, е силно ограничено до кафето сутрин и вечерята вечер. Уморени и фокусирани върху желанието да си отпочинем, спираме да се виждаме. Качественото време, в което сме само и единствено партньори, почти липсва.
За здравата и устойчива връзка е важно да полагаме усилия и грижи. И помнете, че времето пред телевизора не е качествено време заедно. Часовете пред мобилните устройства заедно на дивана, не е качествено време заедно. Дори почивката, в която сме през цялото време заедно, не е качествено време, ако ние не инвестираме енергия да се видим отново.
За много двойки, при които отчуждението вече се е настанило удобно на дивана на емоционалното свързване, почивката заедно би могла наистина да се превърне в кошмар. Защото там сме заедно. Физически пребиваваме 24 часа в едно пространство поредица от дни, имаме възможност да се огледаме и видим. И точно тогава някои хора срещат като за първи път човека отсреща – този, когото до момента не са забелязвали. И не им харесва. И се появява конфликтът.
Когато единият партньор иска да спи до обяд, а другият мечтае да посреща изгрева на плажа, когато единият има желание да яде сладолед по два пъти на ден, а другия – да е само на салата, когато единият има нужда от физическо свързване всеки ден, а при другия липсва желание за интимност, се отдалечаваме на километри един друг и е възможно да се отвори пропаст, която трудно да затворим.
Изследване на Университета във Вашингтон показва, че при разводите се наблюдава сезоност, като единият пик е през август, след края на семейната почивка и преди старта на учебната година на децата.
И това е разбираемо. Когато се „видим“ и не се харесаме или се разминем в нуждите и потребностите си, раздялата чука на вратата на дома на любовта.
След края на семейната ваканция има още един капан, в който можем да попаднем, когато реалността не е срещнала очакванията ни. Постваканционен синдром – отнася се до емоционалното състояние след почивка. Нарича се още следваканционна тъга и е свързана с безсъние, дистрес, депресивни състояния и зачестяване на конфликтите в двойката, което впоследствие може да доведе до раздяла.
Затова е добре да бъдем отговорни един към друг, да сме отворени към нуждите и потребностите си, да бъдем на първо място двойката, а след това родителите, роднините, колегите и професионалистите. Добре е да знаем къде е собственият ни център, да можем да бъдем в баланс сами и да споделяме взаимност с човека до нас. Защото формулата за горящия огън е една – поддържане на пламъка.
автор: Кристиана Стефанова за MamaMia
Ако намирате статията за полезна, моля, споделете я, за да достигне до повече хора!
снимка Canva